Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co dělat s nehty, které se lámou?

16. 1. 2007

Určitě mám nedostatek minerálů a vitamínů. Tak si bankovní úřednice vyložila své potíže s lámajícími se nehty. Tři měsíce poctivě užívala polyvitamínový přípravek s minerály a ženšenem. K jejímu rozčarování jí to vůbec nepomohlo.

Pak slyšela v rozhlase mluvit primářku lékařské kosmetiky. Lékařka vypočítávala, co všechno může způsobit lámání nehtů. Úřednice pochopila, jak zjednodušující byly její představy. A do ústavu zašla. Lékařka zjistila, že v jejím případě nebyl příčinou problémů s nehty nedostatek nějakých důležitých látek. Důvod byl jednodušší: téměř denně myla nádobí a máchala si ruce v horké vodě i v saponátech. O vánočních svátcích, bylo navíc nádobí opravdu hodně. Když jí manžel v povánoční slevě koupil myčku na nádobí a ona začala používat hydratační krém spolu s olivovým olejem, zlepšila se jí nejen kvalita nehtů, ale zmizela jí také suchá kůže na rukou a rozpraskaný ekzém na ukazováčku pravé ruky.


Za lékařem, ne za kosmetičkou

Spousta žen chodí s lámavými a třepícími se nehty za kosmetičkami. To není ideální řešení. V naprosté většině případů totiž nejde o problém kosmetický, ale zdravotní. Některé se snaží řešit své potíže tím, že si nehty začnou lakovat nebo si nechají udělat umělé. Naprostá většina z nich ale brzy zjistí, že jim to příliš nepomohlo. Nakonec stejně musí zajít za lékařem, obvykle dermatologem. Ten se snaží zjistit, jestli příčinou potíží není:

* zmíněný nedostatek některých minerálů nebo vitamínů

* extrémní a špatně odreagovaný stres

* mytí rukou nekvalitním mýdlem nebo častý kontakt se saponáty

* užívání laků na nehty, které obsahují nevhodná organická rozpouštědla

* hormonální změny atd.


Málo masa znamená málo železa

Nedostatek železa ve stravě je jedním z možných důvodů, který může způsobit, že nehty nejsou jen křehké, ale i hrbolaté a bledé. Také někdy změní svůj tvar, který pak připomíná lžičku.

Pokud vyšetření potvrdí deficit železa, může lékař předepsat pacientce léky nebo potravinové doplňky. V každém případě je užitečné, když postižený člověk začne jíst více potravin, které obsahují železo:

* listovou zeleninu (kapustu, špenát, brokolici),

* různé druhy ořechů,

* libové maso, játra a vejce,

* švestky, hrozinky a datle

* pivovarské kvasnice atd.

Nedostatek železa bývá charakteristický pro vegetariány, protože maso je přirozeným zdrojem tohoto minerálu, ale i dalších látek, které jsou důležité pro zdravý vývoj nehtů i vlasů.


Bílé tečky signalizují nedostatek zinku

Vedle železa může potíže s nehty způsobit také deficit zinku (nehty jsou křehké a tvoří se na nich bílé tečky nebo linie), vápníku a síry, ale také vitamínů A, C a B.

Pokud nehty ztrácejí lesk a štěpí se, bývá to často proto, že máme málo mastných kyselin. Pak je dobré dávat do salátů panenský olivový olej nebo další rostlinné oleje lisované za studena. A jíst hodně ryb, jako je losos, treska, pstruh nebo okoun.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nehty

(maggi, 9. 3. 2007 21:02)

super....